Kaşarlı Pide Kaç Kalori?
15 Mayıs 2024

Kaşarlı Pide Kaç Kalori?

Kaşarlı Pide Kaç Kalori, pide özellikle Türk Mutfağında en sık yapılan yemek çeşitlerinden birisidir. Pide herkes tarafından en çok sevilerek tüketilen ve pek çok çeşidi olan en lezzetli yemektir. Her yörede pide farklı tarz ile yapılmaktadır, kullanılan iç malzemesi veya şekilleri ile değişkenlik gösterebilmektedir. Ayrıca her insanın damak zevki farklı olduğu için pideyi, kıymalı, kaşarlı, kuşbaşılı, ıspanaklı ve sucuklu gibi birden çok çeşidi mevcut olmaktadır. Çoğunlukla pideyi insanlar dışarıda tüketebileceği gibi, aynı zamanda becerikli olan hanımlarımız evde kendi pide çeşitlerini hazırlayabilmektedir. Kaşarlı, kuşbaşılı ve kıymalı pide en sık olarak tüketilen çeşitlerdir, ayrıca kalorisi yüksek olan bir besin olduğu için tüketiminde çok dikkatli olunmalıdır. Kaşarlı pide sade olarak tercih edildiği zaman kalorisi biraz daha düşük olurken, sucuklu ya da et ürünleri kullanarak da karışık pide şeklinde kalori oranı fazlası ile yükselmektedir. Kaşarlı pidenin hazırlanışı ve yapılışı oldukça basittir ve çok lezzetli bir yiyecektir. En çok çocuklar pide çeşitlerini daha çok tercih etmektedir. Pide su, un, maya ve tuz bu dört malzemenin bir arada yoğurulması ile hamurunu hazırladıktan sonra, iç malzemesi olarak bolca kaşar rendesi ilave edildikten sonra fırına sürülerek pişirilen bir yemektir. Kaşarlı pide pişerken çıkan o muhteşem koku gerçekten insanların iştahının daha fazla kabartır.

Kaşarlı Pide Kaç Kalori ve Besin Değeri Nasıldır? Besin değeri ve kalorisi oldukça yüksek olan lezzetli bir yiyecektir, Aynı zamanda pide yapımında kullanılan malzemelerin yağ, kalori ve karbonhidrat bakımından miktarı oldukça yüksektir. Eğer kaşarlı pide aşırı şekilde tüketilirse, kişinin kolaylıkla kilo almasını sağlamaktadır. Kalorisi çok yüksek bir besin olan kaşarlı pide kişinin bir günlük alması gereken kalori değerini fazlası ile geçmektedir.

Peki kaşarlı pide kaç kalori içermektedir? Ortalama 250 gramlık gelen bir kaşarlı pide yaklaşık olarak 743 kalori içermektedir. Kalori oranının yüksek olmasından dolayı kaşarlı pidenin tüketiminde oldukça dikkatli olunmalıdır ve mümkünse küçük dilimler halinde tüketilmelidir. Kaşarlı pide küçük dilimler halinde kesildiğinde bir dilimi takriben 25 grama denk gelir ve 75 kalori barındırır. 250 gram civarında hazırlanan kaşarlı pide yaklaşık 75 gram karbonhidrat, 38 gram yağ ve 26 gram protein içermektedir. Bu besin değerlerinden de anlaşıldığı üzere kaşarlı pide hem yağ hem de karbonhidrat bakımından zengin olan bir yiyecektir. Kaşarlı pide yüksek kalori miktarına sahip olan hamur işlerinden bir tanesidir. İçerisinde fazla oranda yağ barındırdığı için tüketen kişinin hızlı kilo almasını sağlarken, diyet uygulayan kişilerin diyeti bozulur ve kilo kontrolü sağlanamaz.

Kaşarlı Pide Kaç Kalori? Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Güncel

Sucuklu Kaşarlı Börek Tarifi ve Malzemeleri

Sucuklu Kaşarlı Börek Tarifi ve Malzemeleri

Güncel

Kaşarlı Ekmek Tarifi ve Malzemeleri

Kaşarlı Ekmek Tarifi ve Malzemeleri

Güncel

Kaşarlı Menemen Tarifi ve Malzemeleri

Kaşarlı Menemen Tarifi ve Malzemeleri