Kaşarlı Tavuk Sote Tarifi ve Malzemeleri
15 Mayıs 2024

Kaşarlı Tavuk Sote Tarifi ve Malzemeleri

Kaşarlı Tavuk Sote, beyaz et olarak tüketilen tavuğun kaşar peyniri ile diğer malzemelerle sotelenmiş halidir. İştah açıcı bu lezzetin içerisinde barındırdığı vitamin değerleriyle vücut sağlığına oldukça fayda sağlamaktadır. Tokluk hissi oluşturan bu besin maddesi kaşar peynirinin enfes tadıyla damaklarda muhteşem bir lezzet bırakan ana yemekler arasındadır. Tavuk istenilen büyüklükte kaşar ile sote yapılabilir. İçerisine sağlıklı besin maddelerinden olan sebze türlerinin de eklenmesi ayrı bir tat oluşumuna imkân tanıyacaktır. Bu yemeğin özü kaşar peynirinin ekşi olmamasıdır. Bu hususa dikkat edilerek bayatlamayan taze kaşar peyniri kullanımına özen gösterilmelidir.

Kaşarlı tavuk sote için gerekli malzemeler
  • 300 gram tavuk göğsü
  • 150 gram kaşar peyniri
  • 100 gram tuzsuz tereyağı
  • 2 adet kırmızı biber
  • 2 adet yeşil biber
  • 1 adet domates
  • 1 adet kuru soğan
  • 1 tatlı kaşığı tuz
  • 1 çay kaşığı kırmızı toz biber
Kaşarlı tavuk sote nasıl yapılır?

Tavuk göğsü istenilen küçüklükte küp şeklinde doğranır. Yıkanarak suyunun süzülmesi için kevgir içerisinde bekletilir. Daha sonra çok az miktarda su ile tava içerisinde hafif pişirilir. Diğer yandan soğan, biberler ve domates küçük parçalar halinde kıyılır. Bir tava içerisine tereyağı alınıp bu sebzeler az miktarda sotelenir. İçerisine hafif pişirilen tavuklar eklenerek kavrulur. Tuz, kırmızı toz biber de eklenerek karıştırılır. Son işlem olarak uygun bir güveç içerisine bu besinler alınarak üzerine rendelenmiş kaşar peyniri bol miktarda koyulur. Her noktasına kaşar peynirinin ulaştırılması önemlidir. En üst tabakaya tereyağı parçası koyularak odun ateşindeki fırına verilir. Bu kaşar peyniri kızardıktan sonra pişirildiği anlaşılır. Pişen kaşarlı tavuk sote mis kokusuyla servis edilir.

Afiyet olsun.

Kaşarlı Tavuk Sote Yorumları

soru

Aybiken

10 Nisan 2024 Çarşamba

Beyaz etde tavuğu pek sevmesemde en ulasilabilir et türü olmasindan ötürü en çok kullanilandir. Günümüzde çok kimyasal barindirmasna karşin orta sinif ailelerin maddi olarak alabildigi tek et olan tavuk , yemek cesidi bakimindan çok zengin bir çeside sahiptir. Kasarli tavuk sotede misafirlrre ikram edebileceğiniz guzel bir cesididir.

Cevap yaz
cevap

Başeğmez

10 Nisan 2024 Çarşamba

Evet dediğinize katılıyorum. Marketlerde satılan tavuklar da kimyasal madde çok miktarda bulunmasına rağmen düşük gelirli aileler için iyi bir yemek çeşidi olmaktadır. Gerçekten de herkesin kolaylıkla ulaşacağı bir besin türüdür. Hemde vücudumuzun gelişmesinde oldukça önemlidir. Besin eğeri yüksek, bolca protein ve B vitamin çeşitlerini içermektedir. Bu tarifte gerçekten denemeye değer.

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Mantarlı Kaşarlı Börek Tarifi ve Malzemeleri

Mantarlı Kaşarlı Börek Tarifi ve Malzemeleri

Kaşarlı Tavuk Tarifi ve Malzemeleri

Kaşarlı Tavuk Tarifi ve Malzemeleri

Kaşar Peyniri Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Kaşar Peyniri Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Kaşarlı Tost Tarifi ve Malzemeleri

Kaşarlı Tost Tarifi ve Malzemeleri

Kaşarlı Karnabahar Tarifi ve Malzemeleri

Kaşarlı Karnabahar Tarifi ve Malzemeleri